Previous Winners

Competition Winners

 

1925

Catherine Wade-Smith, violinist
Adeline Masino, violinist
Bernard Ocko, violinist

 

1926

Phyllis Kraeuter, cellist
Margaret Hamilton, pianist
Sonia Skalka, pianist

 

1927

Dorothy Kendrick, pianist
William Sauber, pianist
Sadah Schwartz-Shuchari, violinist
Daniel Saidenberg, cellist
Julian Kahn, cellist

 

1928

Adele Marcus, pianist
Helen Berlin, violinist
Louis Kaufman, violinist
Olga Zundel, cellist
George Rasely, tenor
August Werner, baritone

 

1929

(No winners)

 

1930

Helen McGraw, pianist
Ruth Culbertson, pianist
Mila Wellerson, cellist
Louise Bernhardt, contralto

 

1931

Lillian Rehberg Goodman, cellist
Marguerite Hawkins, soprano
Edwiria Eustis, contralto
Kurtis Brownell, tenor

 

1932

Milo Miloradovich, soprano
Foster Miller, bass-baritone
Dalies Frantz, pianist
Huddie Johnson, pianist
Inez Lauritano, violinist

 

1933

Catherine Carver, pianist
Harry Katzman, violinist

 

1934

Joseph Knitzer, violinist
Ruby Mercer, soprano

 

1935

Benjamin De Loache, baritone
Judith Sidorsky, pianist
Aniceta Shea, soprano
Harvey Shapiro, cellist
Florence Vickland, soprano
Marshall Moss, violinist

 

1936

Frederick Buldrini, violinist

 

1937

Jorge Bolet, pianist
Ida Krehm, pianist
Pauline Pierce, mezzo-soprano
Maurice Bialkin, cellist

 

1938

Carroll Glenn, violinist

 

1939

Mara Sebriansky, violinist
William Home, tenor
Zadel Skolovsky, pianist
Gertrude Gibson, soprano

 

1940

Abbey Simon, pianist
Harry Cykman, violinist
Thomas Richner, pianist

 

1941

William Kapell, pianist
Robert Mann, violinist
Lura Stover, soprano

 

1942

Jane Rogers, contralto
Annette Elkanova, pianist
David Sarser, violinist

 

1943

Dolores Miller, violinist
Constance Keene, pianist
Ruth Geiger, pianist

 

1944

Jeanne Therrien, pianist
Jean Carlton, soprano
Carol Brice, contralto

 

1945

Jane Boedeker, mezzo-soprano
Paula Lenchner, soprano

 

1946

Leonid Hambro, pianist
Jeanne Rosenbium, pianist
Anahid Ajemian, violinist

 

1947

Ben Senofsky violinist
Abba Bogin, pianist
Jane Carlson, pianist

 

1948

Sidney Harth, violinist
Paul Olefsky, cellist
Theodore Lettvin, pianist

 

1949

Lorne Munroe, cellist

 

1950

Angelene Collins, soprano
Esther Glazer, violinist
Betty Jean Hagen, violinist
Margaret Barthel, pianist

 

1951

June Kovach, pianist
Laurel Hurley, soprano
Joyce Flissler, violinist

 

1952

Diana Steiner, violinist
Yoko Matsuo, violinist
Lois Marshall, soprano

 

1953

Gilda Muhlbauer, violinist
Lee Cass, bass-baritone
Georgia Laster, soprano

 

1954

William Doppmann, pianist
Jean Wentworth, pianist
Jules Eskin, cellist
Martha Flowers, soprano

 

1955

Ronald Leonard, cellist
Mary MacKenzie, contralto
Nancy Cirillo, violinist

 

1956

Donald McCall, cellist
Wayne Connor, tenor
George Katz, pianist

 

1957

Regina Sarfaty, mezzo-soprano
Angelica Lozada, soprano
Michael Grebanier, cellist

 

1958

Joseph Schwartz, pianist
Shirley Verrett, mezzo-soprano
Elaine Lee, violinist

 

1959

Howard Aibel, pianist
Sophia Steffan, soprano
Ralph Votapek, pianist

 

1960

Joseph Silverstein, violinist
Recording • Bach: Sonata in G minor;
Bartók: Solo Violin Sonata

 

1961

Werner Torkanowsky, conductor
Recording • Rochberg: Chamber Concerto

 

1964

Elizabeth Mosher, soprano

 

1968

Jorge Mester, conductor

 

1971

Kun-Woo Paik, pianist
Zola Shaulis, pianist
Recording • Barber: Excursions; Gruenberg: Polychromatics, Bloch: Sonata

 

1972

Robert Davidovici, violinist

 

1973 Voice

Edmund LeRoy, baritone First Prize
Barbara Hendricks, soprano Second Prize
Susan Davenny Wyner, soprano Third Prize

 

1974 Piano

André-Michel Schub First Prize
Edith Kraft Second Prize
Dickran Atamian Third Prize

 

1975-76 (50th Anniversary Competitions)

Piano: Dickran Atamian, pianist
Voice: Clamma Dale and Joy Simpson, sopranos (co-winners)
Violin: Elmar Oliveira, violinist

 

1977 Cello

Nathaniel Rosen First Prize
Thomas Demenga Second Prize
Georg Faust Third Prize

 
Carol Wincenc

1978 Flute

Carol Wincenc First Prize
Commission George Rochberg: Slow Fires of Autumn
Marya Martin Second Prize
Gary Schocker Third Prize

 

1979 Piano (William Kapell InternationalCompetition)

Peter Orth First Prize
Miryo Park Second Prize
Panayis Lyras Third Prize

 

1980 Voice (four winners)

Faith Esham, soprano
Irene Gubrud, soprano
Jan Opalach, bass-baritone
Lucy Shelton, soprano

 
Nadja Salerno-Sonnenberg

1981 Violin

Nadja Salerno-Sonnenberg

 

1981 Cello

Cohn Carr
Commission • Richard Wernick: Portraits ofAntiquity: Sonata for Cello and Piano

 

1982 Viola

Thomas Riebl (Atlantic Richfield Foundation Winner)
Commission: Ralph Shapey: Evocation III; Gunther Schuller: Concerto for Viola and Orchestra
Paul Neubauer Special Award

 
Stephen Hough

1983 Piano

Stephen Hough First Prize
William Wolfram Second Prize
David Allen Wehr Third Prize

 

1984 Violin (No First Prize awarded)

Carmit Zori Second Prize
Ian Swenson Second Prize (co-winners)

 

1985 Voice

Dawn Upshaw, soprano First Prize
Christopher Trakas, baritone First Prize

 

1985 Clarinet (Atlantic Richfield Foundation Competition)

Charles Neidich, clarinetist First Prize
Commission • William Schuman: Awake, Thou Wintry Earth; Joan Tower: Clarinet Concerto
John Grey Second Prize
Daniel McKelway Third Prize

 

1986 Cello

Andrés Diáz First Prize
Truls Mørk Second Prize
Peter Wiley Third Prize

 

1987 Piano

Anton Nel First Prize
Andrew Wilde Second Prize
William Wolfram Third Prize

 

1988 Violin

Leonidas Kavakos First Prize
Peter Winograd Second Prize
Peter Matzka Third Prize

 

1989 Voice

Stanford Olsen, tenor First Prize
David Malis, baritone Second Prize
Marietta Simpson, mezzo-soprano Third Prize

 

1990 Cello

Hai-Ye Ni First Prize
Commission • Bruce Adoiphe: A White Light Still and Moving
Gustav Rivinius Second Prize
Marius May Third Prize

 

1991 Viola

Misha Amory First Prize
Commission . Jeffrey Mumford:
The Radiance of Blue-Green Memory
Paul Coletti Second Prize
Roberto Diáz Third Prize

 

1992 Piano

Awadagin Pratt First Prize
Mikhail Yanovitsky Second Prize
Alan Gampel Third Prize

 

1993 Violin

Tomohiro Okumura First Prize
Yehontan Berick Second Prize
Michael Shih Third Prize

 

1994 Voice

Theresa Santiago, soprano First Prize
Leon Williams, baritone Second Prize
Christópheren Nomura, baritone Third Prize

 

1996 Classical Guitar

Jorge Caballero First Prize
Jason Vieaux Second Prize
Kevin Gallagher Third Prize

 

1997 Piano

Steven Osborne First Prize
Anthony Molinaro First Prize (co-winners)

 

1998 Violin

Axel Strauss First Prize
Jasmine Lin Second Prize
Jennifer Frautschi Third Prize

 

1999 Voice

Stephen Salters, baritone First Prize
Randall Scarlata, baritone Second Prize
Hyunah Yu, soprano Third Prize

 

2001 Violoncello

Li Wei Qin First Prize
Clancy Newman First Prize (co-winners)

 

2002 Piano

Gilles Vonsattel, First Prize
Konstantin Soukovetski, Second Prize
Lev Vincour, Third Prize
Commission • Ned Rorem: Sound Points

 

2003 Violin

Frank Huang, First Prize
Ayano Ninomiya, Second Prize
Sharon Roffman, Third Prize
Commission • Donald Martino: Sonata for Solo Violin

 
Sari Gruber

2005 Voice

Sari Gruber, First Prize
Thomas Meglioranza, Second Prize
Tyler Duncan, Third Prize
Amanda Forsythe, Honorable Mention
Commission • George Tsontakis

 
David Carpenter

2006 Viola

David Carpenter, First Prize
Eric Nowlin, Second Prize
Jonah Sirota, Third Prize
David Kim, Honorable Mention
Download the Press Release (PDF)
Read the NY Times review (link)

 
Anita Leuzinger David Requiro

2008 Cello

David Requiro and Anita Leuzinger, First Prize Winners
Sebastien Hurtaud, Third Prize Winner
Saeunn Thorsteindottir, Zara Nelsova Prize
Umberto Clerici, Honorable Mention
David Eggert, Honorable mention

 
Soyeon Lee

2010 Piano

Soyeon Lee, First Prize
Alexandre Moutouzkine and Ran Dank, Second Prize
Christopher Guzma, Honorable Mention

 

2010 Composition

Dan Visconti and Hannah Lash

Chamber Music Awards

 

1965

Beaux Arts String Quartet
Commission • Leon Kirchner: Quartet No. 3 for Strings and Electronic Tape (Pulitzer Prize 1967)

 

1971

The Contemporary Group (University of Washington)
University of Michigan Contemporary Ensemble

 

1972

Speculum Musicae
Commissions • Donald Martino: Notturno (Pulitzer Prize 1974); Charles Wuorinen: Speculum Speculi
Concord String Quartet
Commission • George Rochberg: String Quartet No. 3

 

1973

Cambridge Consort
Commission • John Harbison: Moments of Vision
Da Capo Chamber Players
Commissions • Milton Babbitt: Arie da Capo; Harvey Sollberger: Riding the Wind

 

1974

American String Quartet
Commission • Claus Adam: Quartet “1975”
Francesco Trio
Commission • Earl Kim: Monologues

 

1975

Calliope—A Renaissance Band
Commissions • Hugh Aitken: Johannes; Alvin Brehm: A Pointe at His Pleasure

 

1976

Empire Brass Quintet
Commission Stanley Silverman: Variations on a Theme of Kurt Weill
Sequoia String Quartet
Commission • William Thomas McKinley: Fantasia Concertante

 

1977

Jubal Trio
Commission • Joseph Schwantner: Wild Angels of The Open Hills
Primavera String Quartet
Commission • Paul Chihara: Primavera

 

1978

Aulos Wind Quintet
Commission • John Harbison: Woodwind Quintet
Emerson String Quartet
Commission • Mario Davidovsky: String Quartet No. 4

 

1979

New World String Quartet
Commission • Ben Johnston: String Quartet No. 6

 

1980

Liederkreis Ensemble
Commission • Andrew Imbrie: Campion Songs
New Arts Trio
Commission • Robert Moevs: Trio

 

1981

Muir String Quartet
Commission • Richard Wilson: String Quartet No. 3
Emmanuel Wind Quintet
Commission • Fred Lerdahi: Episodes and Refrains

 

1983

Colorado String Quartet
Commission • Ezra Laderman: String Quartet No. 7

 

1984

Lydian String Quartet
Commission • Lee Hyla: String Quartet
Aspen Wind Quintet
Commission • Frank Zappa: Time's Beach

 

1985

Meliora String Quartet
Commission • Michael Rose: String Quartet No. 2

 

1986

Mannes Trio
Commission • Betsy Jolas: Trio

 

1989

Cavani String Quartet
Commission • Donald Erb: String Quartet No. 2
Peabody Trio
Commission • Bright Sheng: Four Movements for Piano Trio

 

1990

Lark String Quartet
Commission • Aaron Jay Kernis: String Quartet (“Musica Celestis’)
Saturday Brass Quintet
Commission • Stephen Paulus: Concerto for Brass Quintet

 

1991

Eroica Trio
Commission • Augusta Read Thomas: Angel Chant

 

1993

Ying String Quartet
Commission • Ralph Shapey: Quartet No. 8

 

1995

Brentano String Quartet
New Millenium Ensemble

 

1998

Pacifica String Quartet
Whitman String Quartet

 

2000

Miro String Quartet
Commission • David Schober
Eighth Blackbird
Commission • George Perle: Critical Moments II

 

2003

Biava String Quartet
Commission • Mason Bates: From Amber Frozen

Recording Awards

 

1949

Roger Sessions: Symphony No. 2
New York Philharmonic, Dimitri Mitropoulos, cond.

 

1950

William Schuman: Symphony No. 3
Philadelphia Orchestra, Eugene Ormandy, cond.

 

1951

Wallingford Riegger: Symphony No. 3
Eastman-Rochester Symphony Orchestra, Howard Hanson, cond.

 

1952

Peter Mennin: Symphony No. 3
New York Philharmonic, Dimitri Mitropoulos, cond.

 

1953

Walter Piston: Symphony No. 4
Philadelphia Orchestra, Eugene Ormandy, cond.

 

1954

Leon Kirchner: Concerto for Piano and Orchestra
Leon Kirchner, piano; New York Philharmonic,
Dimitri Mitropoulos, cond.
Harold Shapero: String Quartet No. 1
Robert Koff, Paul Bellam, Walter Trampler,
Charles McCracken

 

1955

Roy Harris: Symphony No. 7
Philadelphia Orchestra, Eugene Ormandy, cond.

 

1956

Jacob Avshalomov: Sinfonietta
Columbia Symphony Orchestra,
Jacob Avshalomov, cond.
Elliott Carter: Sonata for Flute, Oboe, Violoncello, and Harpsicbord
Annabelle Brieff, Josef Marx, Lorin Bernsohn, Robert Conant

 

1957

Lukas Foss: Tbe Song of Songs
Jennie Tourel, mezzo-soprano; New York Philharmonic, Leonard Bernstein, cond.

 

1958

Robert Helps: Symphony No. I
Columbia Symphony Orchestra,
Zoltán Rozsnyai, cond.

 

1959

George Barati: Chamber Concerto
Members of the Philadelphia Orchestra,
Eugene Ormandy, cond.
Cecil Effinger: Little Symphony No. I
Columbia Symphony Orchestra,
Zoltán Rozsnyai, cond.

 

1960

Andrew Imbrie: Violin Concerto
Carroll Glenn, violin, Columbia Symphony
Orchestra, Zoltán Rozsnyai, cond.

 

1961

George Rochberg: Symphony No. 2
New York Philharmonic,Werner Torkanowsky, cond.

 

1962

Richard Donovan: Music for Six; Five Elizabethan Lyrics
Columbia Chamber Ensemble,
Gunther Schuller, cond.;
Adele Addison, soprano; Galimir String Quartet

 

1963

Carl Ruggles: Sun Treader
Columbia Symphony Orchestra,
Zoltán Rozsnyai, cond.

 

1964

Arthur Berger: Cbamber Music for Thirteen Players; Three Pieces for Two Pianos
Columbia Chamber Ensemble,
Gunther Schuller, cond.; Paul Jacobs and Gilbert Kalish, pianos

 

1966

Ralph Shapey: Rituals for Symphony Orchestra; String Quartet No. 6
London Sinfonietta, Ralph Shapey, cond.;
Lexington Quartet of the Contemporary Chamber Players of the University of Chicago

 

1967

Henry Weinberg: String Quartet No. 2
Composers Quartet

 

1970

Seymour Shifrmn: Three Pieces for Orchestra
London Sinfonietta, Jacques Monod, cond.

 

1972

David Diamond: String Quartet No. 9; Nonet
Composers Quartet; String ensemble,
Charles Wuorinen, cond.
David del Tredici: I Hear an Army; Scherzo
Phyllis Bryn-Julson, soprano;
Composers Quartet; Robert Helps and David del Tredici, pianos

 

1973

Mario Davidovsky: Inflexions; Chacona
Ensemble, David Gilbert, cond.;
Jeanne Benjamin, violin, Joel Krosnick, cello,
Robert Miller, piano
Tison Street: String Quartet
Concord String Quartet
Richard Trythall: Coincidences
Richard Trythall, piano

 

1974

Donald Erb: Three Pieces for Brass Quintet and Piano
New York Brass Quintet; James Smolko, piano;
Matthias Bamert, cond.
Leslie Bassett: Sextet for Piano and Strings
Concord String Quartet; John Graham, viola;
Gilbert Kalish, piano
George Edwards: Kreuz und Quer
Boston Musica Viva, Richard Pittman, cond.
Robert MacDougall: Anacoluthon. A Confluence
Contemporary Chamber Ensemble,
Arthur Weisberg, cond.

 

1975

Walter Mays: Six Invocations to the Svara Mandala for Percussion Orchestra
Wichita State University Percussion Orchestra,
J.C. Combs, cond.
Richard Wernick: A Prayer for Jerusalem
Jan DeGaetani, mezzo-soprano;
Glenn Steele, percussion

 

1978

Fred Lerdahl: Eros
Beverly Morgan, mezzo-soprano; Collage,
Fred Lerdahl, cond.
Edwin Dugger: Intermezzi; Abwesenheiten und Wiedersehen
San Francisco Contemporary Music Players,
Jean Louis LeRoux, cond.;
Berkeley Contemporary Chamber Players,
Jonathan Khuner, cond.

 

1980

John Harbison: Woodwind Quintet
Aulos Wind Quintet
George Rochberg: Slow Fires of Autumn
Carol Wincenc, flute; Nancy Allen, harp

 

1983

Joseph Schwantner: Wild Angels of The Open Hills
The Jubal Trio
Ben Johnston: String Quartet No. 6
New World String Quartet

Philip Naumburg Solo Recording Prize

 

(recorded and produced by the Musical Heritage Society)

Carol Wincenc, flutist
Faith Esham, soprano
Irene Gubrud, soprano
Jan Opalach, bass-baritone
Lucy Shelton, soprano
Nadja Salerno-Sonnenberg, violinist
Cohn Carr, cellist
Stephen Hough, pianist
Dawn Upshaw, soprano
Christopher Trakas, baritone
Charles Neidich, clarinetist
Andres Diáz, cello
Anton Nel, pianist
Awadagin Pratt, pianist (EMI)
Misha Amory, violinist
Stanford Olson, tenor
Theresa Santiago, soprano
Steven Osborne, pianist
Jorge Caballero, guitar